Z decyzją administracyjną jest sporo kłopotów
Decyzja administracyjna jest rozstrzygnięciem zapewniającym bardzo szerokie gwarancje procesowe jednostce. Nie jest jednak jasne czy obowiązek jej wydania może wynikać z przepisów prawa miejscowego.
W teorii prawa decyzja administracyjna jest kwalifikowanym aktem administracyjnym. Jest to takie władcze rozstrzygnięcie organu administracji publicznej kształtujące sferę prawa i obowiązków jednostki, które wydawane jest w indywidualnej sprawie administracyjnej.
Ustalenie, że dana sprawa załatwiana jest w formie decyzji administracyjnej ma fundamentalne konsekwencje dla całego postępowania i determinuje procedurę stosowaną przez organ administracji publicznej. Konsekwencją wymogu załatwiania sprawy w formie decyzji administracyjnej jest konieczność prowadzenia postępowania w trybie określonym przepisami ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 735 z późn. zm).
Gwarancje procesowe
Procesowa specyfika decyzji administracyjnej polega na tym, że podlegają one zaskarżeniu w administracyjnym toku instancji. Od decyzji wydanej w I instancji przysługuje odwołanie do organu orzekającego w II instancji. Wyjątkiem są decyzje wydawane w I instancji przez ministrów w rozumieniu przepisów K.p.a. lub samorządowe kolegia odwoławcze (SKO) – niezadowolone strony mogą zakwestionować je za pomocą wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy skierowanego do tego samego organu.
Zadania dla sądów administracyjnych
Ponadto decyzje administracyjne, które są ostateczne w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta